Wstęp wolny /19.00 – 24.00/
  • Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem  (godz.: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00), wśród eksponatów:
  • liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierzz  1935 r., amatorska radiostacja,  MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985r.,
  • fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego  energię do  Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie,
  • wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie,
  • wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka– Stacja Widełka,
  • wystawa poświęcona Józefowi Hermanowi Osińskiemu – pierwszemu polskiemu elektrykowi, patronowi roku w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.
  • 20:30 – Pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”.
  • Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa).
  • Wystawa specjalistycznych  pojazdów energetycznych.
  • Konkursy z nagrodami  dla dzieci i młodzieży.

PGE Dystrybucja O. Rzeszów oraz PGE Obrót już po raz ósmy włączają się w Europejską Noc Muzeów, zapraszając do Muzeum Energetyki Podkarpackiej na pasjonującą przygodę z nauką i historią.

W sobotę, 13 maja, od godziny dziewiętnastej do  północy Muzeum Energetyki Podkarpackiej, mieszczące się przy ul. 8 Marca 6,  zaprasza zwiedzających, którym zostanie zaprezentowany prawdziwy  powrót do przeszłości, a dokładnie do 1909 roku – początku energetyki w Rzeszowie. Pod okiem przewodnika  – inż. Wiesława Lelka można będzie zobaczyć narzędzia pracy ówczesnych energetyków, takie jak liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary sterujące z pierwszej rzeszowskiej elektrowni, urządzenia zabezpieczeniowe, itp.

Pracownicy  PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów i PGE Obrót dbają o to, aby popularyzować naukę wśród dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych przygotowany zostanie specjalny kącik edukacyjny, gdzie w trakcie Nocy Muzeów pod okiem animatorów będą mogli wykonać różne energetyczne modele i wziąć udział w konkursach z nagrodami. Jak co roku interaktywne zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem  modeli elektrycznych poprowadzi Paweł Pasterz, znany na Podkarpaciu pasjonat nauki i techniki.

Dodatkową atrakcją będą także pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli oraz wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych. W Muzeum Energetyki Podkarpackiej będzie można też  zobaczyć wystawę poświęconą jedynej w Polsce linii energetyczną 750 kV, relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka.

Wydarzenie wspólnie przygotowują pracownicy PGE Dystrybucja O. Rzeszów i PGE Obrót.

PGE Obrót S.A. Centrala w Rzeszowie
8 Marca 6,