Wstęp wolny /19.00 – 24.00/

Wystawa  malarstwa  Wojciecha  Weissa.

Wojciech Weiss

Malarz, rysownik i grafik, reprezentant nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski oraz kolorystycznych tendencji w sztuce lat 1920. i 1930.

Urodził się  4 maja 1875 r. w Leorda w Rumuni dokąd wyemigrowali jego rodzice po powstaniu styczniowym w 1863 r. Wojciech już jako kilkuletni chłopiec wykazywał uzdolnienia muzyczne, rodzice wysłali go do Lwowa, gdzie uczęszczał do gimnazjum a potem do konserwatorium muzycznego. Po przeniesieniu się do Krakowa rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych. Studia te, przypadające na lata 1890-1898,odbył pod kierunkiem Jana Matejki, Władysława Łuszczkiewicza, Leopolda Leofflera, Józefa Unierzyckiego, Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień za prace akademickie, a Szkołę Sztuk Pięknych ukończył ze złotym medalem. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ,,Sztuka”.

Studia artystyczne kontynuował w Paryżu i we Włoszech (głównie w Rzymie i Florencji). Już w 1900 roku uzyskał na światowej wystawie w Paryżu złoty medal za prace ,,Portret rodziców”. Powołany w 1907 r. do Akademii Sztuk Pięknych początkowo na stanowisko docenta, w 1910 roku został mianowany  profesorem nadzwyczajnym, a w 1913 r. profesorem zwyczajnym. Po pierwszej wojnie światowej w 1918 roku został po raz pierwszy wybrany rektorem tej uczelni, a godność tę piastował później jaszcze trzykrotnie.

Otrzymał szereg nagród, między innymi dwukrotnie nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Prospera Barczewskiego (1912 r.) za obraz pt. ,,Owoce’’ i za obraz pt. ,,Ulica Floriańska w żałobie”(1918 r.).Uprawiał rzeźbę i grafikę. Odznaczony był Krzyżem Komandorskim Orderu ,,Polonia Restituta”. Dzieła swe wystawiał na licznych wystawach krajowych i zagranicznych: Wiedeń, Berlin, Paryż, Pittsburg, Praga, ST. Louis, Wenecja. Całym swoim życiem, pracą pedagogiczną i twórczością związany był z Krakowem.

Ślady Wojciecha Weissa możemy znaleźć również na podkarpaciu – a ściślej ujmując w Strzyżowie,

gdzie w  latach 1898-1903 okresowo mieszkał , w budynku stacji PKP.

Tam właśnie na przełomie wieków powstają najbardziej ekspresyjne jego pejzaże: „Pocałunek na trawie”, „Promienny zachód słońca”, „Maki”, „Wieczór”, „Mielizna, „Upiór na wierzbie”.

Miesiące letnie spędzał przeważnie w domu rodzinnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zmarł w Krakowie 7 grudnia 1950 roku.

Twórczość Wojciecha Weissa prezentowana jest w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej w maju 1975 roku uczciło jego pamięć poprzez wmurowanie Tablicy Pamiątkowej w budynku stacji PKP w Strzyżowie. Również na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej Rada Narodowa Miasta i Gminy Strzyżów nadała jednej z ulic miasta imię Alei Wojciecha Weissa (ulica łącząca stację PKP z ulicą Słowackiego).

Rzeszowski Dom Sztuki z okazji Nocy Muzeów 2023 ma zaszczyt zaprezentować kameralną wystawę malarstwa Wojciecha Weissa na którą składa się 10 prac tego wybitnego artysty.

Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer