Wstęp 5 zł, godziny: 19.00 – 24.00

Ekspozycje stałe:

  • Galeria Malarstwa Europejskiego.
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego.
  • Galeria Malarstwa Polskiego
  • “Żołnierz  polski 1914 -1945.  Kolekcja  Jana  Partyki”.

Ekspozycje czasowe:

  • „Broń i barwa w wersji mikro”

Wydarzenia towarzyszące:

  • 19.30 – „Kwiaty Olgi – sztuka patrzenia inaczej – malujemy z Olgą Boznańską” –warsztaty malowania na płótnie lub szkle. Zapisy na warsztaty pod nr tel. (17) 853 52 78, wstęp 40 zł
  • 20.00 – Moda początku XXI wieku i jej przykłady z kolekcji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – prelekcja dra Piotra Szaradowskiego
  • Prezentacja kilku obiektów z zakupionej kolekcji ubiorów i dodatków z francuskich domów mody
  • Kiermasz wydawnictw muzealnych

PRELEKCJA: Moda początku XXI wieku i jej przykłady z kolekcji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Pierwsza dekada nowego stulecia wyraźnie zmieniła zasady obowiązujące w zakresie mody. Nowe reguły wyznaczyła coraz wyraźniej obecna blogosfera oraz tempo narzucane przez marki zaliczane do „szybkiej mody”. Poza starymi, dobrze osadzonymi na rynku firmami, pojawiły się także nowe nazwiska przyciągające uwagę. Zjawiska obecne w modzie damskiej tego czasu zostaną przybliżone poprzez analizę wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

dr Piotr Szaradowski, historyk mody, wykładowca, muzealnik, autor książek poświęconych historii paryskiej mody: Paryż to za mało. Opowieści o francuskiej modzie, sztuce i muzeach (2024), Francja elegancja. Z historii haute couture (2016) oraz wielu artykułów z zakresu wystawiennictwa mody. Opiekun studyjnej kolekcji mody XX – XXI wieku.


„Broń i barwa w wersji mikro”

Ekspozycja będzie prezentować mundury, wyposażenie wojskowe na przestrzeni wieków przez pryzmat kolekcji figurek historycznych i modeli sprzętu wojskowego w połączeniu z oryginalnymi obiektami z epok. Wystawa będzie obejmować czasy średniowiecza, okres Rzeczpospolitej Obojga Narodów, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, epokę napoleońską, dążenia niepodległościowe Polaków, jak również polski wkład w zwycięstwo podczas II wojny światowej. W sumie kilka tysięcy figurek i modeli w różnej skali, pośród których wymienić można wojów króla Bolesława Chrobrego, rycerzy z pól bitewnych Grunwaldu, zwycięskie chorągwie husarskie spod Wiednia, szwoleżerów spod Somosierry i bohaterskich żołnierzy z Westerplatte czy spod Monte Cassino. Wszystko dokładnie odwzorowane, sprzęt czy kolory mundurów zgodne z historyczną prawdą. Zważając na to, że wystawa temat barwy i broni podejmuje przekrojowo, nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również przykładów współczesnego Wojska Polskiego w postaci obrońców City Hall w Karbali czy sprzętu używanego przez rzeszowską 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Obiekty te połączone w aranżacji z oryginalnymi eksponatami z poszczególnych, omawianych okresów historycznych, mundurami, bronią, rekonstrukcjami itp., będą ujmowały całościowo wątek przemian historycznych Państwa Polskiego i ewolucję jaką na przestrzeni tysiąca lat przeszło Wojsko Polskie. Tak obszerne ujęciu tematu, jest możliwe właśnie przez użycie modeli, zaś dzięki temu ma ekspozycja ma dodatkowy walor – nie tylko zaspokoi chęci poznawcze dorosłych, ale także w równej mierze będzie edukowała dzieci i młodzież.

Na marginesie warto dodać, że wystawa podejmuje temat kiedyś popularnej, a obecnie nieco zapomnianej w Polsce figurki historycznej, która na świecie przeżywa swój renesans.

Termin wystawy: 30 kwietnia – 17 października 2025

Kurator wystawy: Rafał Kocoł

Prezentowane na wystawie eksponaty i figurki będą pochodziły ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz z kolekcji prywatnych. Do wystawy dołączona będzie publikacja.



Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19
35-030 Rzeszów

https://www.muzeum.rzeszow.pl/