Wstęp wolny, godziny: 19.00 – 24.00

Wystawa malarstwa Wlastimila Hofmana

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 10 prac artysty z przedwojennego okresu twórczości z lat 1918-1932
Wlastimil HOFMAN ( 1881 -1970 ) Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux- Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich „Manes” i Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność. Kilka przykładów tej tematyki będzie można zobaczyć na naszej kameralnej wystawie.


Wystawa malarstwa Sylwestra Stabryły „Cichość serca”

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście premierowych obrazów w technice olejnej namalowanych specjalnie na naszą wystawę. Prace oprawione w stylizowane, antyczne ramy mają podkreślić nawiązanie w swoim charakterze do obrazów wielkich europejskich mistrzów dawnego malarstwa.
SYLWESTER STABRYŁA Urodzony 17.12.1975r w Brzozowie Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej 2002r. Dyplom z malarstwa – prof. Andrzej Gieraga, aneks z grafiki – prof. Krzysztof Wyzner. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Autor prac formujących się w obszerniejsze cykle : „ True Story” , „Searching for Reality”, „ Raj Utracony” , „ Duzi Chłopcy”, „Dom dla kuracjuszek”, „Przed burzą”,Kamuflaż”. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą, zdobywca nagród i wyróżnień. Finalista 43 Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Zdobywca Grand Prix „Genius Saeculi” w hołdzie Magdalenie Abakanowicz oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie „Materia Medicinalis, Materia Artificialis”. Nagroda Miasta Sanoka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie „Kultura i Sztuka”. W jego twórczości łączy się to co prawdziwe z tym co wyimaginowane , Posługując się realistycznym językiem wypowiedzi, tworzy malarstwo na wskroś osobiste i intymne. Malarstwo Sylwestra Stabryły to symboliczne wizje wypowiadające alegoryczną treść, wciągające widza w zawiły labirynt symboli i różnorodnych pokładów interpretacji. Eklektyzm akademickiego rysunku i swobodnego, subiektywnego koloryzmu, podkreślają wypracowany oryginalny styl. Jednocześnie świeży i przekornie polemizujący z twórczością wielkich światowych mistrzów malarstwa od renesansu po współczesność.


Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer
ul. Mickiewicza 13
35-064 Rzeszów
http://rzeszowskidomsztuki.pl/