Wstęp wolny, godziny: 19.00 – 24.00
  • Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem (godz.: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, – wśród eksponatów:
    • liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935r., amatorska radiostacja, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985r.,
    • fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie.
    • wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie
    • wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka,
    • wystawa poświęcona Józefowi Hermanowi Osińskiemu –pierwszemu polskiemu elektrykowi, patronowi roku w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich,
  • Pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, początek godzina 20.30,
  • Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa),
  • wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych,

PGE Dystrybucja O. Rzeszów oraz PGE Obrót zapraszają do Muzeum Energetyki Podkarpackiej na pasjonującą przygodę z nauką i historią.

W sobotę, 18 maja, od godziny dziewiętnastej do  północy Muzeum Energetyki Podkarpackiej, mieszczące się przy ul. 8 Marca 6,  zaprasza zwiedzających, którym zostanie zaprezentowany prawdziwy powrót do przeszłości, a dokładnie do 1909 roku – początku energetyki w Rzeszowie. Pod okiem przewodnika można będzie zobaczyć narzędzia pracy ówczesnych energetyków, takie jak liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary sterujące z pierwszej rzeszowskiej elektrowni, urządzenia zabezpieczeniowe, itp.

Dodatkową atrakcją będą także pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli oraz wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych. W Muzeum Energetyki Podkarpackiej będzie można też  zobaczyć wystawę poświęconą jedynej w Polsce linii energetyczną 750 kV, relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka.

Wydarzenie wspólnie przygotowują pracownicy PGE Dystrybucja O. Rzeszów i PGE Obrót.

PGE Obrót S.A. Centrala w Rzeszowie
8 Marca 6,